Sudecki Okręg Przemysłowy

Posted by: admin  :  Category: Bez kategorii

Ten okręg znajduje się w południowo-zachodniej Polsce. posiada bardzo bogate surowce mineralne między innymi: wapień w Wojcieszowie, marmury w okolicy Stronia Śląskiego, rudy cyny w pobliżu Świeradowa - Zdroju, w rejonie Bogatyni (Turoszowskie Zagłębie Węgla Brunatnego), w okolicy Wałbrzycha (Dolnośląskie Zagłębie Węglowe), bazalt koło Lubania, kwarc w Górach Izerskich, sjenit w pobliżu Piławy Górnej, granit w Strzegomiu oraz Strzelinie, porfir i melafir w Górach Kamiennych a niedawno zostały zlikwidowane kopalnie węgla karudy cyny w okolicy Świeradowa - Zdrojumiennego Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego.

Dzięki tak obszernym surowcom, które posiada doskonale rozwinęły się tutaj przemysły takie jak: drzewny są to tartaki czy zakłady meblarskie, energetyczny na przykład elektrownia Turów o mocy 2000 MW, przemysł włókienniczy: lniarski, bawełniany, jedwabniczy ora wełniany, spożywczy w których w skład wchodzą :cukrownie, browary, młyny, przetwórnie owocowo-warzywne, porcelany stołowej, materiałów budowlanych, ekektromaszynowy czyli urządzenia przemysłowe, cysterny, wagony maszyny włókiennicze i inne. Głównymi miastami przemysłowymi są tutaj Wałbrzych, Dzierżoniów, Lubań , Bolesławiec, Kłodzko i kilka innych, jednak wiele mniejszych zakładów jest położonych we wsiach, z tego właśnie powodu stopień przemysłu jest tutaj najwyższy w Polsce.

Niestety ze względu na tak obszerny przemysł, posiada wiele obszarów o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska. Przykładowe powody owego zanieczyszczenia to: Elektrownia Turów, która zanieczyszcza powietrze, poprzez przemysł wydobywczo - przetwórniczy miedzi zanieczyszczenie dostaje się do powietrza, wód i gleb.

Tagi: , , ,

Powiązane wpisy

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.